Meybo 2025 Superclass Bike Grey/Orange Pro-21
Rp30.499.000
A light alloy frame is paired with a carbon fork and features reliable SD parts which makes this bike attractive for every racer. Available in 8 sizes, including 2 cruiser sizes for a price you will not find anywhere else!
| Pro 21 | |
| Frame | Alloy 6061 Hydroformed Tubes |
| Fork | SD V2 Pro Tapered 1-1/8″ – 1.5″ Carbon, CNC Steerer, 20mm Drop Outs |
| Headset | FSA Sealed Full Integrated 1 1/8″ – 1.5″ Tapered |
| Handlebar | SD Cr-Mo 7″ Pro |
| Stem | 1 1/8” 53mm Black |
| Grips | 130mm Lock-On |
| Brake Lever | Shimano MT501 Hydraulic |
| Brake Caliper | Shimano MT501 Hydraulic |
| Front Hub | SD Base Pro Sealed 36H 20mm through axle |
| Rear Hub | SD Base Pro Sealed Cassette Disc 36H 5 Pawls 180 Clicks 20mm |
| Rims | 20 x 1.75″ Double Wall |
| Spokes | Steel, Black |
| Nipples | Brass, Black |
| Tires | Tioga Powerblock 20 x 1.60″ 60TPI |
| Seat | PC Combo Pro 27.2 Black |
| Seat Clamp | SD QR 31.8 Black |
| Crankset | SD B-85 170mm 24mm Spindle BCD 104 |
| Bottom Bracket | SD Hollow 24mm Euro, Outboard Sealed Bearing |
| Chainring | SD 45T 4 Hole Black |
| Cog | 17T |
| Chainring Bolts | Black Steel |
| Chain | KMC X9 3/32 Black |
| Chain Tensioner | Meybo Integrated |
| Pedals | Wellgo LU-313 Platform |
0.0
Based on 0 reviews
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Sorry, no reviews match your current selections
A light alloy frame is paired with a carbon fork and features reliable SD parts which makes this bike attractive for every racer. Available in 8 sizes, including 2 cruiser sizes for a price you will not find anywhere else!
| Pro 21 | |
| Frame | Alloy 6061 Hydroformed Tubes |
| Fork | SD V2 Pro Tapered 1-1/8″ – 1.5″ Carbon, CNC Steerer, 20mm Drop Outs |
| Headset | FSA Sealed Full Integrated 1 1/8″ – 1.5″ Tapered |
| Handlebar | SD Cr-Mo 7″ Pro |
| Stem | 1 1/8” 53mm Black |
| Grips | 130mm Lock-On |
| Brake Lever | Shimano MT501 Hydraulic |
| Brake Caliper | Shimano MT501 Hydraulic |
| Front Hub | SD Base Pro Sealed 36H 20mm through axle |
| Rear Hub | SD Base Pro Sealed Cassette Disc 36H 5 Pawls 180 Clicks 20mm |
| Rims | 20 x 1.75″ Double Wall |
| Spokes | Steel, Black |
| Nipples | Brass, Black |
| Tires | Tioga Powerblock 20 x 1.60″ 60TPI |
| Seat | PC Combo Pro 27.2 Black |
| Seat Clamp | SD QR 31.8 Black |
| Crankset | SD B-85 170mm 24mm Spindle BCD 104 |
| Bottom Bracket | SD Hollow 24mm Euro, Outboard Sealed Bearing |
| Chainring | SD 45T 4 Hole Black |
| Cog | 17T |
| Chainring Bolts | Black Steel |
| Chain | KMC X9 3/32 Black |
| Chain Tensioner | Meybo Integrated |
| Pedals | Wellgo LU-313 Platform |
0.0
Based on 0 reviews
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Most RecentMost Helpful
Sorry, no reviews match your current selections

