Meybo Superclass BMX Race Bike-Black/White/Gold-Expert XL
Rp30.499.000
A light alloy frame is paired with a carbon fork and features reliable SD parts which makes this bike attractive for every racer. Available in 8 sizes, including 2 cruiser sizes for a price you will not find anywhere else!
| Expert XL | |
| Frame | Alloy 6061 Hydroformed Tubes |
| Fork | SD V2 Expert 1-1/8″ Carbon, CNC Steerer, 10mm Drop Outs |
| Headset | FSA Orbit Sealed Full Integrated 1 1/8″ |
| Handlebar | SD Alloy Expert XL |
| Stem | 1 1/8” 40mm Black |
| Grips | 130mm Lock-On |
| Brake Lever | Shimano MT501 Hydraulic |
| Brake Caliper | Shimano MT501 Hydraulic |
| Front Hub | SD Base Sealed 36H 10mm |
| Rear Hub | SD Sealed Cassette Disc 36H 5 Pawls 10mm |
| Rims | 20 x 1 3/8″ Double Wall |
| Spokes | Steel, Black |
| Nipples | Brass, Black |
| Tires | Tioga Powerblock 20 x 1 3/8″ 60TPI |
| Seat | PC Combo Mini 25.4 Black |
| Seat Clamp | SD QR 28.6 Black |
| Crankset | SD B-85 160mm 24mm Spindle BCD 104 |
| Bottom Bracket | SD Hollow 24mm Euro, Outboard Sealed Bearing |
| Chainring | SD 42T 4 Hole Black |
| Cog | 17T |
| Chainring Bolts | Black Steel |
| Chain | KMC X9 3/32 Black |
| Chain Tensioner | Meybo Integrated |
| Pedals | Wellgo LU-204 Platform |
0.0
Based on 0 reviews
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Sorry, no reviews match your current selections
A light alloy frame is paired with a carbon fork and features reliable SD parts which makes this bike attractive for every racer. Available in 8 sizes, including 2 cruiser sizes for a price you will not find anywhere else!
| Expert XL | |
| Frame | Alloy 6061 Hydroformed Tubes |
| Fork | SD V2 Expert 1-1/8″ Carbon, CNC Steerer, 10mm Drop Outs |
| Headset | FSA Orbit Sealed Full Integrated 1 1/8″ |
| Handlebar | SD Alloy Expert XL |
| Stem | 1 1/8” 40mm Black |
| Grips | 130mm Lock-On |
| Brake Lever | Shimano MT501 Hydraulic |
| Brake Caliper | Shimano MT501 Hydraulic |
| Front Hub | SD Base Sealed 36H 10mm |
| Rear Hub | SD Sealed Cassette Disc 36H 5 Pawls 10mm |
| Rims | 20 x 1 3/8″ Double Wall |
| Spokes | Steel, Black |
| Nipples | Brass, Black |
| Tires | Tioga Powerblock 20 x 1 3/8″ 60TPI |
| Seat | PC Combo Mini 25.4 Black |
| Seat Clamp | SD QR 28.6 Black |
| Crankset | SD B-85 160mm 24mm Spindle BCD 104 |
| Bottom Bracket | SD Hollow 24mm Euro, Outboard Sealed Bearing |
| Chainring | SD 42T 4 Hole Black |
| Cog | 17T |
| Chainring Bolts | Black Steel |
| Chain | KMC X9 3/32 Black |
| Chain Tensioner | Meybo Integrated |
| Pedals | Wellgo LU-204 Platform |
0.0
Based on 0 reviews
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Most RecentMost Helpful
Sorry, no reviews match your current selections

