ONYX ULTRA SS OX – 110/20mm thru-bolt Rear Hub
Rp10.250.000
Description and Drawings
Note: Does not include Thru-bolt. Must order separately. Onyx proprietary COG is optional.
| A – Hub Center To Flange Center, Non-Drive Side (mm) | 28 |
|---|---|
| B – Hub Center To Flange Center, Drive Side (mm) | 28 |
| C – Axle Width (mm) | 110 |
| Spoke Hole Circle Diameter, Drive Side (mm) | 60 |
| Spoke Hole Circle Diameter, Non-Drive Side (mm) | 60 |
| Spoke Hole Counts Available | 36 |
COG
IMPORTANT OPTION! Onyx Ultra SS style Stainless Steel Cog (Onyx proprietary – not compatible with HG spline). Select tooth count.
Specs
| Weight | 16.9 oz / 479 g |
|---|---|
| Dimensions – Approximate for Shipping | 9.5 × 4.5 × 4 in |
| Hub Type | Rear |
| Axle Width – mm | 110 |
| Axle Diameter – mm | 20 |
| Spoke Count | 36 |
| Attach Style | Thru-bolt |
| Hub Shell Style | Solid |
| Hub Shell Flange Type | J-Bend |
| Driver Style | Onyx Driver |
| Spoke Tension – Max kgf | 120 |
| Product Line | Classic |
0.0
Based on 0 reviews
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Sorry, no reviews match your current selections
Description and Drawings
Note: Does not include Thru-bolt. Must order separately. Onyx proprietary COG is optional.
| A – Hub Center To Flange Center, Non-Drive Side (mm) | 28 |
|---|---|
| B – Hub Center To Flange Center, Drive Side (mm) | 28 |
| C – Axle Width (mm) | 110 |
| Spoke Hole Circle Diameter, Drive Side (mm) | 60 |
| Spoke Hole Circle Diameter, Non-Drive Side (mm) | 60 |
| Spoke Hole Counts Available | 36 |
COG
IMPORTANT OPTION! Onyx Ultra SS style Stainless Steel Cog (Onyx proprietary – not compatible with HG spline). Select tooth count.
Specs
| Weight | 16.9 oz / 479 g |
|---|---|
| Dimensions – Approximate for Shipping | 9.5 × 4.5 × 4 in |
| Hub Type | Rear |
| Axle Width – mm | 110 |
| Axle Diameter – mm | 20 |
| Spoke Count | 36 |
| Attach Style | Thru-bolt |
| Hub Shell Style | Solid |
| Hub Shell Flange Type | J-Bend |
| Driver Style | Onyx Driver |
| Spoke Tension – Max kgf | 120 |
| Product Line | Classic |
0.0
Based on 0 reviews
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Most RecentMost Helpful
Sorry, no reviews match your current selections
